Faydalı Bilgiler

Günümüzün en popüler zemin kaplama malzemelerinden biri olan halının çok çeşitli özellikleri olan bir ürün olması nedeniyle tüketicilerin seçim aşamasında dikkat etmesi gereken bir takım konular vardır. Bu konuları bilmek ve bu bilgileri seçim esnasında kullanmak, çok daha doğru tercihlerde bulunmanıza yardımcı olacaktır.Maliyet
Halı seçiminde anahtar öğelerden biri de ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre kullanmak istediğinizdir. Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır. Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin özellikleri gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında etkisi olan konulardır.

Kullanım Alanı
Kendinize uygun bir halı almadan önce sormanız gereken bir takım anahtar sorular vardır. Bunların başında halının hangi odada kullanılmak üzere alındığı gelmektedir.

Halınızın daha uzun süre güzelliğini ve dayanıklılığını koruması için aşağıdaki önerilere uyulması çok önemli ve gereklidir.
1 – Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonra da döveme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.
2 – Halı üzerinde biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarda süpürülerek bakım yapılmalıdır.
3 – Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halı temizlik esnasında dövme ve çırpma gibi sert darbelere maruz kalmamalıdır.
4 – Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.
5 – Halı kesinlikle yıkanmamalıdır,şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.
6 – Halı üzerine dökülen leke yapıcı bir madde anında ve doğru müdahale edilmesi durumunda giderilebilir.
7 – Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli ve daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli,temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem emici bir bez yada benzer bir malzeme ile( kağıt mendil vb.) tamponlanarak alınmalıdır.
8 – Leke çıkarma işlemi,leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile öncelikle halının görünmeyen bir yerinde denenmelidir.
9 – Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan hav iplikleri,dik duracak şekilde fırça ile taranmalıdır.
10 – Halı, soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalıdır.
11 – Direkt olarak gelen güneş ışığı halıya zarar vereceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.
12 – Taşıma esnasında halının ıslanmasına,sert,sivri ve kesici cisimlerin halıya zarar vermesine imkan verilmemelidir.

Püskürtücülü Köpüklü Şampuan:
Küçük alanlara uygulanacak hafif temizlik için, aerosol köpüklü şampuan kullanılabilir. Sıradan halı şampuanlarında yapıldığı gibi, bu şampuanın da küçük bir miktarına kalite kontrol testi uygulaması önerilir. Köpük, halının üstüne genelde az miktarda yayılır ve ıslak bir sünger veya fırça yardımıyla kümelenir. Halı kuruduktan sonra – genelde sıvı şampuanlarda olduğundan daha az vakit alır – halı önceki gibi vakumlanır. 5’le 8 arasında PH dengesi olan bir şampuan kullanılması önemlidir.Spreyli Temizleme:
Bazen yanlışlıkla buharla temizleme diye adlandırılan spreyle temizleme metodunda, halı havına basınç altında ılık su ve deterjanlı solüsyon enjekte edilir. Böylece kir suyun içinde asılı kalır ve emme güçlü ıslak vakum sistemiyle neredeyse bir seferde temizlenir. Bu metod özellikle çok kirli halılar için kullanışlıdır, çünkü derinlere yerleşmiş kiri yok eder. Spreyle daha doğru olacaktır. Çünkü halıyı aşırı ıslatmamak, halının havını ve arka yüzüne zarar vermemek için özel dikkate ihtiyaç vardır.

Kuru Temizleme:
(Absorbe Edilebilen Toz) Emici zerrecikleri su, deterjan ve çözücüler içeren bir çok çeşit temizlik malzemeleri vardır. Vakumladıktan sonra, toz halının üstüne serbestçe serpiştirilir; içine doğru fırçalanır ve sonra tekrar vakumlanır. Aslında tozun hepsini halının havında ilk seferde çıkartabilmek gerçekçi değildir. Halı ıslatılmadığı için, oda kullanıma daha çabuk hazır olacaktır. Bu sistem, hemen kirlenen trafik yollarının periyodik temizliğini yapmak için ideal bir yöntemdir.

Tavsiyeler:
Eğer halınıza düzenli vakumlama yaparak ve lekeleri zamanında çıkararak gerekli bakımı yapmışsanız, yıllarca halınızı yıkamaya ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat, halınız kirli görünmeye başladığı zaman köpüklü kuru, kuru veya sprey metodlarından birisi kullanılarak, profesyonel ellerce temizlenmesi tavsiye edilir. Eğer temizliği kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız, kullandığınız malzemenin iyi kalitede olduğuna ve talimatların doğru takip edildiğine emin olunuz. Leke çıkarıcı kimyasallar şampuanlar ve diğer temizleme maddeleri göze çarpmayacak bir alanda önceden test edilmelidir.